Vaše soukromí je pro nás důležité

Na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Některé z nich jsou nezbytné, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit tento web a váš uživatelský zážitek. Souhlasíte s používáním všech cookies?

Automatické ovládání osvětlení

Automatické ovládání osvětlení

Co umí regulátor intenzity osvětlení LIC-1?

Zařízení LIC-1 je automatický ovladač osvětlení, který se snaží udržet osvětlení prostředí, které monitoruje, na předem nastavené konstantní úrovni řízením výkonu bez ohledu na vliv vnějšího, přirozeného osvětlení. Jinými slovy, pokud svítí slunce, ovládá umělé osvětlení tlumí, pokud se setmí, tak intenzitu navýší, ale v obou případech se snaží udržet úroveň osvětlení nezměněnou ve sledovaném a kontrolovaném prostředí. Tedy s vhodným nastavením, např. v kanceláři nebo pracovním prostoru s mnoha okny lze zajistit stálé osvětlení po celý den.
Regulátor měří osvětlení externím světelným senzorem (SKS) a lze jej využít pro tyto světelné zdroje: 230 Vac R, L, C, LED a ESL.

Pomocí tlačítka připojeného ke vstupu "T" lze přepínat tři provozní režimy regulátoru LIC:

 • krátké stisknutí tlačítka (<5 sekund) vždy vypne výstup (totéž se stane při zapnutí napájení).
 • přepne do automatického režimu po středně dlouhém stisku tlačítka (pulz 0,5 - 3 s) (předtím je nutné vypnout!)
 • dlouhý stisk tlačítka (> 3 sec) přepne do režimu „čištění“, což znamená 100% osvětlení.

Když  to zautomatizujeme

Použití okruhu může být užitečné především v prostředích, kde je nutné udržovat základní konstantní úroveň osvětlení, která stačí pouze k označení trasy jako směrové světlo, např. na pěšinu, dlouhou chodbu nebo i cyklostezku. Když pohybový senzor zaznamená pohyb člověka, přepne daný světelný zdroj (lampa) na 100 %, aby kolemjdoucímu poskytl dostatečné osvětlení pro bezpečný provoz. Jakmile vyprší vlastní časování detektoru pohybu (pravděpodobně v této době již lidé opustili monitorovanou oblast), přepne se zpět na výchozí hodnotu. Při samostatné instalaci pro několik svítidel může s touto automatizací fungovat celá trasa.

Obvod se nikdy nevypne na delší dobu, protože přes den, kdy je dostatek přirozeného světla, si svůj výkon stejně při správném nastavení reguluje, takže světelný zdroj nesvítí (nespotřebovává). Po vypršení časovače pohybového senzoru se na krátkou dobu vypne a přepne zpět do výchozího stavu. To je nutné k tomu, aby bylo možné přepnout zpět do automatického režimu se zpožděným impulsem časového relé (viz provozní schéma). Podmínkou pro opětovné zapnutí je, že zařízení musí být předtím vypnuto.

 

Jak to funguje?

Při zapnutí:

 

 • LIC-1 je vypnutý
 • CRM-91H je napájen přes NC kontakt detektoru pohybu.
 • Spustí se 0,5 sekundový vypínací impuls CRM-91H, ale LIC je již vypnutý, takže nemá žádný účinek.
 • Po impulsu CRM-91H sepne napájení časového relé SJR-2 na svém NC kontaktu (16), čímž se spustí obě časování.
 • Vstup „T“ LIC-1 získá cca. 2sekundový impuls, v důsledku toho se přepne do automatického režimu.

Pro detekci pohybu:

 • Relé pohybového senzoru je spouštěno pohybem člověka, čímž se na vstup „T“ LIC-1 přepne puls delší než 3 sekundy, čímž se jeho výstup přepne na 100 %.
 • Po vypršení časování pohybového senzoru přejde jeho relé do klidového stavu a přepne napájení na časové relé CRM-91H, které vyšle 0,5 sekundový vypínací impuls - LIC-1 se vypne.
 • Po 0,5 sekundě přijme SJR-2 proud, který se zpožděním uvolní cca. 2 sekundový puls (může být mezi 0,5 a 3 sekundami) - tak se LIC-1 přepne do automatického režimu.

Manuální ovládání:

 • Doporučuje se nainstalovat tlačítko pro vstup "T", aby bylo možné v případě potřeby "vnutit" regulátoru libovolný provozní režim s ručním ovládáním.

Pokud to chcete jinak

Samozřejmě, že obvod lze dále zvážit, některé nápady:

 • Spínáním napájecího napětí digitálními spínacími hodinami lze provoz rozdělit do denních úseků v reálném čase - k tomu se výborně hodí spínací hodiny SHT-1/230V.
 • Pokud chceme, aby se LIC-1 po zapnutí napájení nepřepnul okamžitě do automatického režimu, ale zůstal vypnutý, můžeme odpojit signál přepnutí automatického režimu kontaktem časového relé CRM-91H/230V.

Prozatím nedovolí přepnutí signálu do automatického režimu, což v součtu max. 0,5 + 3 = 3,5 s trvání, tedy cca. Pro časové relé, které také pracuje ve funkci "b", musí být nastaveny 4 sekundy nebo více. První detekce pohybu po prodlevě opět spustí kontinuální provoz popsaný výše, protože přídavné časové relé je účinné pouze při zapnutí napájení. Doplnění zapojení z obr. 1 je znázorněno na obr. 2 (ostatní části jsou stejné).

Dny se prodlužují, umělého osvětlení je potřeba stále méně. Kromě komfortu mohou regulátory LIC vést také k významným úsporám energie. Přemýšlejte o tom, kde byste mohli použít buď základní zařízení, nebo výše uvedená připojení.

Rádi bychom vás upozornili na skutečnost, že odkazy uvedené v těchto článcích jsou v zásadě principiálními řešeními, především podněty k zamyšlení. Ne všechny spoje jsou cíleně testovány naživo, proto je bezpodmínečně nutné před použitím zkontrolovat jejich technický obsah a případně je upravit pro podmínky vlastního použití. Pokud jste našli chybu nebo upravili spojení s dobrým nápadem, dejte nám prosím vědět nebo zašlete řešení, abychom se o něj mohli podělit s našimi čtenáři.


Kontaktní formulář


Vaše osobní údaje odeslané tímto formulářem budou sloužit pouze k řešení Vašeho požadavku.
Zásady se zpracováním osobních údajů zde: Ochrana osobních údajů

Zákaznické centrum

Infolinka

+420 800 100 671

Technická podpora

podpora@elkoep.cz